# Weryfikacja dwuetapowa

Wiele serwisów internetowych wciąż wykorzystuje logowania wyłącznie z wykorzystaniem adresu e-mail i hasła. Jednak takie podejście nie jest wystarczające bezpieczne w dzisiejszym świecie, w którym co dzień zdarzają się ataki szkodliwego oprogramowania i inne formy kradzieży haseł.

W trosce o bezpieczeństwo korzystania z naszych Usług udostępniamy prosty mechanizm, który dodaje dodatkową warstwę ochrony konta Użytkownika, oprócz hasła - weryfikacje dwuetapową. Dwuetapowa weryfikacja jest jak posiadanie drugiego zamka w drzwiach. Po jej włączeniu, gdy Użytkownik loguje się do Panelu Zarządzania, zostanie pierw poproszony o podanie adresu e-mail i hasła (pierwszego czynnika - dowód, że Użytkownik coś zna), a następnie o jednorazowy kod z skojarzonego urządzenia (drugi czynnik - dowód, że coś Użytkownik posiada). Kod jednorazowy ulega nieustannej zmianie co 30 sekund, więc jest odporny na kradzież. Te liczne czynniki zwiększają bezpieczeństwo konta Użytkownika i Zasobów, którymi zarządza.

Każda z tych często popularnych czynności naraża Użytkownika na kradzież hasła do konta:

  • Używanie tego samego hasła na kilku witrynach internetowych
  • Pobieranie programów z internetu
  • Otwieranie załączników lub linków zawartych w e-mailach

Dzięki weryfikacji dwuetapowej można powstrzymać intruzów, nawet jeśli przechwycą hasło Użytkownika. Jest to krytyczne, gdyż gdy ktoś ukradnie hasło, może zablokować dostęp do konta, a następnie dowolnie modyfikować Zasoby narażając Organizacje na poważne szkody.

Od teraz w prosty sposób można włączyć weryfikacje dwuetapową do Platformy dla swojego konta Użytkownika, aby chronić zarządzane Zasoby. Wystarczy instalacja odpowiedniej aplikacji na urządzeniu mobilnym, takim jak tablet lub smartfon oraz kilka kliknięć w Panelu zarządzania. Opisaliśmy także jak wprowadzić taki mechanizm do Wirtualnych Maszyn. Wówczas intruz, aby dostać się na konto, będzie potrzebował nie tylko hasła, ale jeszcze dostępu do telefonu Użytkownika.

Adam Dobrawy - Warszawa, 13 grudnia 2018 roku

Czy uważasz ten artykuł za przydatny? Tak Nie