# Fedora 32 dostępna na Platformie
W tym miesiącu na Platformie udostępniliśmy nowe wydanie Fedory, oznaczone symbolem 32. Dzięki temu można sprawniej wdrożyć aktualne środowisko i zaktualizować obecne. Wirtualną Maszynę można teraz utworzyć znacznie szybciej niż poprzednio: czas od żądania utworzenia Wirtualnej Maszyny do jej pełnej pracy został skrócony średnio o połowę.
Dystrybucja Fedora to bogaty w możliwości, elastyczny system operacyjny, który dąży do zapewnienia najnowszych technologii, zwracając uwagę na potrzeby centrów danych i środowisk chmury obliczeniowej. Fedora 32 obsługiwana jest przez jądro Linuksa w wersji 5.6. Ta wersja jądra zawiera kilka ważnych ulepszeń, takich jak wbudowana obsługa WireGuard i przyspieszona obsługa EXT4. Fedora udostępnia mniej więcej dwa wydania w roku, a wydanie 32 będzie obsługiwane przez miesiąc (4 tygodnie) po ukazaniu się wydania 34.
Zaktualizowano język programowania oraz kluczowe pakiety bibliotek systemowych, w tym GCC 10, Ruby 2.7, Golang 1.14, PHP 7.4 i Python 3.8. Ponieważ nie jest już dostępne wsparcie dla Python 2, usunięto większość pakietów Pythona 2 z Fedory. W dalszym ciągu jest jednak możliwa dodatkowa instalacja Python 2 dla środowisk w procesie migracji.
Przy okazji znacząco przyspieszyliśmy proces pierwszego uruchamiania Wirtualnej Maszyny z oprogramowaniem Fedora. Dzięki temu czas od żądania utworzenia Wirtualnej Maszyny do jej pełnej pracy został skrócony średnio o połowę. Podczas przeprowadzonych testów zanotowaliśmy poprawę wydajności: czas instalacji wynosi teraz 2 minuty 10 sekund (wcześniej było to 5 minut 20 sekund). Osiągnęliśmy tę zmianę, gdyż konfiguracja polityk SELinux odbywa się teraz podczas przygotowania Rekomendowanego Obrazu, a nie podczas pierwszego uruchomienia Wirtualnej Maszyny.
Udostępnione obrazy zawierają mechanizmy zapewniające optymalną integrację z Platformą. Umożliwiają one m. in. utworzenie pierwszego użytkownika oraz wybór dla niego hasła lub kluczy SSH poprzez Platformę, konfigurację łączności sieciowej zgodnie ze stanem Wirtualnej Maszyny, ustawienie nazwy hosta w systemie operacyjnym zgodnie z nazwą instancji.
Warto dodać, że również dystrybucja Alpine została zaktualizowana na Platformie do wersji 3.12. Udostępnia ona szereg zaktualizowanego oprogramowania:
- jądro Linux 5.4.43,
- GCC 9.3.0,
- LLVM 10.0.0,
- Git 2.24.3,
- Node.js 12.16.3,
- Nextcloud 18.0.3,
- PostgreSQL 12.3,
- QEMU 5.0.0,
- Zabbix 5.0.0.
Adam Dobrawy - Warszawa, 27 sierpnia 2020 roku