# Zarządzanie tagami z wykorzystaniem Panelu Zarządzania
Wprowadziliśmy w ostatnim czasie nowy Panel Zarządzania. Jedną z funkcjonalności, którą on udostępniania możliwość zarządzania tagami. Przedstawiamy w jaki sposób wykorzystywać te możliwości do usprawnienia zarządzania Zasobami na *Platformie.
# Łatwe użycie Panelu Zarządzania
Nowy Panel Zarządzania jest obecnie dostępny pod adresem: v2-panel.hyperone.com (opens new window). Jego użycie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, jednak na skutek jego użycia tak jak dotychczas mogą być naliczone standardowe opłaty w związku z utworzonymi lub wykorzystywanymi usługami. Umożliwia on dostęp do najnowszych funkcjonalności Platformy.
Panel Zarządzania stanowi rozwiązanie umożliwiające w wygodny sposób bezpośrednio z okna przeglądarki zarządzanie Zasobami Platformy. Dla wielu naszych Użytkowników jest on podstawowym sposobem samodzielnego zarządzania usługami.
# Rozpoczęcie pracy
W celu wykorzystania nowego Panelu Zarządzania konieczne jest zalogowanie (opens new window) z wykorzystaniem danych dostępowych konta Użytkownika, zwykle adresu e-mail i hasła. Dane dostępowe do dotychczasowego Panelu Zarządzania i nowego Panelu Zarządzania są tożsame.
Po zalogowaniu w menu bocznym możliwe jest dokonanie wyboru kategorii, a następnie rodzaju zarządzane zasobu. W celu przejścia do wykazu Wirtualnych Maszyn należy wybrać "moc obliczeniowa", a następnie "wirtualne maszyny", a w przypadku wykazu Dysków należy wybrać "przechowywanie", a następnie "dyski".
# Utworzenie Tagu
Tagi stanowią znaczniki umożliwiające oznaczenie Zasobów adekwatnie do potrzeb Organizacji. Pełnią one wyłącznie funkcje informacyjną, a ich modyfikacja - podobnie jak w przypadku nazwy zasobu - nie mają żadnego wpływu na jego bieżące funkcjonowanie. Mogą być utworzone w momencie utworzenia zasobu lub w każdej chwili jego istnienia. Tagi składają się z nazwy i pojedynczej tekstowej wartości.
Z wykazu zasobu możliwe jest przejście do szczegółów zasobu. W celu dodania tagu do istniejącego zasobu należy pierw przejść do szczegółów zasobu. W tym celu należy dokonać wyboru jego nazwy z wykazu zasobów. Z szczegółów zasobów możliwe jest przejście do zakładki "tagi" w grupie "ogólne" w menu wewnętrznym:
Po wybraniu wyświetlonego przycisku oznaczonego "utwórz" wyświetlony formularz, który umożliwi utworzenie nowego tagu.
# Oznaczenie środowiska
Znaczniki nie mają odgórnie określonych reguł użycia przez Organizacje. Mogą być one swobodnie wykorzystywane zgodnie z potrzebami projektu.
Część klientów wykorzystuje tagi – o nazwach takich jak production
, testing
lub development
– do oznaczenie utworzonych zasobów w zależności od wykorzystywanego środowiska dla którego funkcjonowania zasób jest niezbędny. Umożliwia to sprawne zidentyfikowanie i usunięcie zasobów po przeprowadzonych testach i zmniejsza ryzyko, że nadmierne zasoby zostaną zmodyfikowane.
# Oznaczenie usług
W przypadku części klientów tagi znalazły swoje zastosowanie w celu wskazania jakie usługi są uruchomione np. w Wirtualnej maszynie. Jak również dla funkcjonowania jakich aplikacji zasób jest niezbędny. Przykładowo wykorzystywane są znaczniki postgres
, linux
, windows
, haproxy
, zabbix-proxy
, zabbix-agent
. Przykładowy wykaz zasobów oznaczonych w ten sposób:
Warto dostrzec, że tagi nie składają się wyłącznie z nazwy, ale użytkownik ma możliwość określenie dla każdego tagu wartości. Pozwala to np. doprecyzować wersje wykorzystywanego oprogramowania.
# Zabezpieczenie
W większości przypadków tagi nie mają żadnego wpływu na sposób wykorzystania usług. Jednakże wyjątkiem jest tag o nazwie protected
. Jeżeli istnieje on w zasobie to nie jest możliwe usunięcie tego zasobu. Stanowi to dodatkowy mechanizm ochrony zasobów szczególnie istotnych, na przykład przed ludzkimi pomyłkami.
Rekomendujemy wykorzystywanie tagu protected
w przypadku wszystkich zasobów, które są wykorzystywane produkcyjnie. Jest to szczególnie istotne, gdy zasób jest odpowiedzialny za przechowywanie danych.
Zachęcamy do wykorzystania nowego Panelu Zarządzania, gdyż zapewnia on wszystkie dotychczasowe funkcjonalności, a także jest rozwijany o obsługę nowych. Skuteczne wykorzystywane tagów może usprawnić komunikacje w zespole i zwiększyć efektywność pracy.
Adam Dobrawy - Warszawa, 24 listopada 2020 roku